Holderness School

Holderness Celebrates Academic Achievement, Community Contribution

Andrew Herring
Holderness School’s community gathered on Livermore Common on Sunday, May 16 to celebrate Prize Day and honor the personal growth, community contribution, and intellectual grit shown by our students.
While there simply is not enough time to honor all of our students deserving of recognition for their achievements, we are proud of the work and effort displayed by each and every student this year. It is just as much of an honor to have been part of the many quieter, less heralded intellectual and community contributions that are daily earned in our classrooms and dormitories and along our paths. 

Congratulations to our award winners! 

COMMUNITY AWARDS

The Harvard Book Prize – Rachel Margaret Storey 
The Harvard Book Prize is given to a student who displays excellence in scholarship and high character. 

The M.J. LaFoley Award – Evan James Plunkett, Yanyi Terry Zhu
The M.J. LaFoley Award is given in memory of Martin John LaFoley, a former student, to a student in the ninth of tenth grades who, in the opinion of the Head of School and faculty, exemplifies outstanding character and integrity, and who puts forth exceptional effort and spirit in all aspects of Holderness life

The Kendall Book Prize – Sacha Frances Levine, Yifan Judy Yin
The Kendall Book Prize is awarded to a student in eleventh grade who engages in academic life with lively intelligence and shows a creative commitment to community.

The Faculty Award – Charlotte Bray Croft
The Faculty Award is awarded, by special vote of the faculty, to the graduating senior who has made a significant contribution to the life of the school.

Bob Brooks Award – James Alexander Baber V, Avaline Elizabeth Wilson
The Bob Brooks Award is named for Bob Brooks, a.k.a. "Brooksie," who worked at Holderness School from 1980 – 1997, and served as equipment manager from 1985 – 1997.  This award is chosen by the ninth grade class for the senior(s) who played the biggest role in making Holderness School a home.

Coach’s Award  – Jackman Schaub Bayreuther, Gwendolyn Nicole Bowler
The Ford B. Hinman Coach’s Award is awarded to the student or students who in the opinion of the Director of Athletics and the Head of School has contributed the most to the spirit of Holderness on and off the field.

The Webster Cup – Griffin James O'Neil, Alia J. Piccinni
The Webster Cup Award is the gift of a former Rector, the Rev. Lorin Webster, to be awarded for excellence in athletics

The Ned Gillette Spirit Award – Jeffrey Pierce Bewlay
The Ned Gillette Spirit Award is awarded annually to the graduating senior whose career at Holderness best reflects Ned Gillette's genuine leadership, competitive attitude, and spirit of adventure. The Headmaster, in consultation with members of the faculty, selects the recipient.

The Richard C. Gallop Award – William Scott Clouse
The Richard C. Gallop Award for Creative and Community Leadership is awarded to a senior student chosen by the Headmaster and the faculty. This award is given in memory of Richard Gallop, a parent and trustee, to a senior who demonstrates both creative and community leadership as one willing and able to assert those qualities which further the unique sense of community at Holderness.

The Dana H. Rowe Memorial Award – Kate Summer Brayton
The Dana H. Rowe Memorial Award is given to that girl in the senior class who has made an outstanding contribution to the life of the School through her academic achievement, her participation in sports and extracurricular activities, and her love of life.

The Haslam Award – Charlotte Mae Whitcomb
 The Haslam Award is given by the School yearly in memory of the Rev. George Haslam, a former master, for excellence in Athletics, Sportsmanship, and Scholarship

The Dallas Award – Charles Francis Peterson
The Dallas Award is given in memory of John Thompson Dallas, a former Bishop of New Hampshire, to the senior who clearly exemplified loyalty and dedication to the Judeo-Christian ideals of the School.

The Clarkson Award – Jobe McCabe Gemmell-Hughes
The Clarkson Award is given to the student in the junior or senior year who, in the opinion of the Faculty, has used their abilities to the fullest in the total context of the life of the School, and who has shown that they can persevere.

The Don And Pat Henderson Award – Abigail Kathryn Cole, Honor Taylor Paton
The Don and Pat Henderson Award is given to the senior who, in the opinion of the Faculty and Head of School, has given of themselves most freely and generously to the welfare of the community and has exhibited leadership.

The Marshall Award – Atkin Anthony Dwyer
The Marshall Award is given in memory of the Rev. Robert Eliot Marshall, a former Rector of the School, for outstanding contribution to the life of the School.

The Walter Alvin Frost Award – Adam Steele McNabney
The Walter Alvin Frost Award is given in memory of a former student to the student who, in the judgment of the Head of School and faculty, reached the highest standards of the School.


DEPARTMENT AWARDS

Math Department Awards
  • The Elementary Math Prize – Evan Matthew Gras
  • The Advanced Math Prize – Pakorn Min Nunta-Aree
  • The Rensselaer Medal – Yifan Judy Yin
This prestigious award has been awarded since 1916 to one student in any given high school and is designed to recognize that student’s strength and success in the fields of mathematics and science.

Science Department Awards 
  • The Science Prize – Nicholas George Spanos
  • The Spargo Award For Science – Charles Francis Peterson
  • The Anderson Scholarship – Yishan Lisa Lin
The Harry G. Anderson Jr. Memorial Scholarship is to a member of the junior class who, in the opinion of the Headmaster, in consultation with the math and science faculty, demonstrates outstanding initiative, curiosity and competence in the fields of astronomy, physics, chemistry, mathematics and related disciplines.

Arts Department Awards
  • The David Lockwood Music Award – Adelaide Campbell Robison
  • The William Bradford Whiting Prize For Art – Jobe McCabe Gemmell-Hughes
  • The Ceramics Prize – Aiden Levin Belt
  • The Photography Prize – Grace Jeanne Elizabeth Roe
  • The Fiore Cup For Theatre – Charles Francis Peterson

Foreign Language Department Awards
  • The Elementary French Prize – Leyi Louise Zho
  • The Advanced French Prize – Margot Sophie Roguet, Charlotte Bray Croft
  • The Elementary Spanish Prize – Yanyi Terry Zhu
  • The Advanced Spanish Prize – Isabella Qian
  • The Elementary Chinese Prize – Leah Marie Wareing
  • The Advanced Chinese Prize – Madison Shea Roth

History Department Awards 
  • The Connor History Medal – Tiffany Feng
  • The Ashworth Award For Excellence In European History – Anna B. Testorf
  • The Ashworth Award For Excellence In United States History – Ali Rose Marcus
  • The Sean Glew History Prize – Andrew David Stodden

Theology & Religious Studies Department Award
  • The Theology & Religious Studies Prize – Sage Ann Amaliksen

English Department Awards
  • The English Prize – Abigail Kathryn Cole
  • The Writing Prize – Sirin Palm Jitklongsub
  • The Robert Creeley Poetry Prize – Isabella Qian

CUM LAUDE SOCIETY

In always working towards the highest academic standards, the students recognized below have brought honor to the learning community and to the very principles of developed thought.  And it is through this work, in truth and honor, that they will bring justice to the world.

Last year’s inductees of the Class of 2021:
  • Abigail Kathryn Cole
  • Charlotte Bray Croft
  • Tianqi Feng
  • Natalie Mai
  • Griffin James O'Neil
  • Charles Francis Peterson
  • Isabella Qian
  • Nicholas George Spanos

This year’s inductees of the Class of 2021:
  • Thanawan Ly-Ly Atchariyachanvanit
  • Colin James Eldred
  • Ethan John Hayes
  • Sirin Palm Jitklongsub
  • Pakorn Min Nunta-Aree
  • Abigail Flynn Palmer
  • Kwanlada Aye Srijomkwan
  • Chanaporn New Tohsuwanwanich

The inductees of the Class of 2022:
  • Annecy Isabella Kagan
  • Yishan Lisa Lin
  • Ali Rose Marcus
  • Aldwyn Moynihan
  • Matthew David Pollini
  • Margot Sophie Roguet
  • Rachel Margaret Storey
  • Yifan Judy Yin
Back


You Might Also Enjoy

List of 3 news stories.

  • Kathy Liech ’18 & Ellie Batchelder ’18 Awarded Rev. B. W. “Pete” Woodward, Jr. Prize

    Phil Peck
    The Rev. B. W. “Pete” Woodward, Jr. Prize is given in recognition of a Holderness graduate in their junior year of college for academic performance, exceptional leadership and contributions made to their college community. 

    This year we have the honor of awarding this prize to two outstanding and deserving recipients.
    Read More
  • Congratulations to the Class of 2021!  

    Celebrating its 142nd Commencement, Holderness School hosted an unforgettable on-campus, in-person to honor the remarkable and resilient Class of 2021.  Due in large part to the hard work and foresight of the school’s COVID-19 response, graduates were able to receive their diplomas with handshakes and smiles, all while surrounded by family and united by the strong bonds of the Holderness School community.  
     
    Read More
  • Holderness Celebrates Academic Achievement, Community Contribution

    Andrew Herring
    Holderness School’s community gathered on Livermore Common on Sunday, May 16 to celebrate Prize Day and honor the personal growth, community contribution, and intellectual grit shown by our students.
    Read More
Archive


Take The Next
Step

Is Holderness right for you?  The best way to find the right boarding school is to reach out. Check us out in person in New Hampshire or virtually.  See why Holderness is more than a school, it's an elevated experience.
Holderness School
33 Chapel Lane, Holderness, NH 03245

MAIL P.O. Box 1879 Plymouth, NH 03264-1879
PHONE (603) 536-1257
EMAIL info@holderness.org