Athletics

Athletic News

Athletic News

List of 8 news stories.

  • Holderness School Names Ben Drummond Director of Snow Sports

    Andrew Herring
    Holderness School is pleased to announce that Ben Drummond has been named the Director of Snow Sports.  
    Read More
  • Emma Reynolds '22 (center) on the podium!

    Holderness Snow Sports Shine in Mid-Season Competition

    Andrew Herring
    Winter is in full effect at Holderness School, and we are once again affirming our legacy of snowsports excellence in a variety of competitive disciplines.
    Read More
  • The Bull Stampede: February 12, 2020

    Wednesday 2/12
    Boys' JV1 Basketball vs. Tilton 44-41 W
    Boys' V Hockey vs. Tilton 0-5 L
    Boys' JV Hockey vs. St. Paul's 3-3 T (after OT)
    Boys' JV2 Basketball vs. Tilton 13-24 L
    Girls' JV Hockey vs. New Hampton 2-7 L
    Girls' V Hockey vs. Brooks 1-4 L
    Read More
  • The Bull Stampede: February 5, 2020

    Wednesday, 2/5
    Girls' V Basketball vs. Brewster 61-43 W
    Girls' JV Hockey vs. KUA 1-9 L
    Boys' V Hockey vs. Exeter 1-6 L
    Boys' JV1 Basketball vs. Proctor 42-44 L
    Girls' V Hockey vs. Hebron 2-1 W
    Boys' JV2 Basketball vs. Proctor 39-42 L

    Nordic: Proctor Skate Sprint (LR Race)
    The girls swept the podium and won the girls' team results!
    Tiffany Feng excelled in her first-ever ski race. 
    Isabel Cole was a boot away from winning the consolation finals. 
     
    Ellie Page 5th
    Coco Diemar 3rd
    Mae Whitcomb 2nd
    Amanda Vansant 1st
     
    Gus Whitcomb 3rd 
     
    Go Bulls!
    Read More
  • The Bull Stampede: February 3, 2020

    Monday 2/3
    Boys' V Basketball vs. New Hampton 42-64 L
    Boys' JV Hockey vs. New Hampton 4-1 W
     
    Nordic New Hampshire Coaches Series Race (from Saturday, 2/1):
    Every Nordic Skier in NH is invited and the race has over 700 skiers. 
    The girls' team was the fastest team in New Hampshire. (30 teams competed.)
    Amanda Vansant 2nd
    Mae Whitcomb 3rd
    Gus Whitcomb 9th
    Coco Diemar 3rd (U16)
    Meg MacLaury 17th (U16)
    Ellie Page 20th
    Reid Donovan 8th (Middle School)
    Read More
  • The Bull Stampede: January 31 & February 1, 2020

    Friday 1/31
    Boys' V Hockey vs. New Hampton 0-4 L
     
    Saturday 2/1
    Boys' JV2 Basketball vs. Cardigan 19-28 L
    Girls' JV Hockey vs. New Hampton 0-5 L
    Boys' JV1 Basketball vs. Cardigan L
    Boys' V Hockey vs. Kent's Hill 2-0 W
    Boys' V Basketball vs. Tilton 60-63 L
    Girls' V Hockey vs. Groton 2-0 W
     
    Go Bulls!
    Read More
  • The Bull Stampede: January 29, 2020

    Wednesday 1/29
    Girls’ V Basketball vs. KUA 45-39 W
    Girls’ JV Hockey vs. Tilton 6-6 T
    Boys’ JV1 Basketball vs. KUA 51-52 L
    Girls’ V Hockey vs. KUA 0-4 L
    Boys’ V Basketball vs. KUA 63-80 L
    Boys’ JV Hockey vs. Cardigan 4-0 W
     
    Snowboarding GS at Gunstock:
    Earned five of the top ten spots for boys and the top two spots for girls, walking away with wins for both!
    Girls' Team, 1st
    Sacha Levine, 1st
    Gabi Siegel, 2nd
    Boys' Team, 1st
    Kyle Woodworth, 1st
    Hans Huber, 2nd
    Oliver Kiker, 5th
    Colin Casey, 7th
    Ryan Keene, 8th
     
    Varsity Alpine Slalom at Sunapee:
    Kai Parlett, 3rd 
    Kiera Miglani got a personal best and Diane Fu took 3 seconds off her 1st run time in her 2nd run time! 
     
    Nordic Classic LR Race:
    Girls' team, 1st 
    Amanda Vansant, 1st
    Mae Whitcomb, 2nd
    Coco Diemar, 5th 
    Ellie Page, 7th
    Lilly Magnus, 10th
    Boys' team, 6th
    Gus Whitcomb, 3rd

    Freeskiing LR Slopestyle Event at Mt Snow:
    7 skiers in the top 10, earning another team win!
     
    Matt Stiles, 2nd
    Jared Carr, 3rd
    Jack Sawyer, 4th
     
    Ethan Greene, 6th
    Ty Dahl, 7th
    Seth Gray, 8th
    Michael Carchidi, 10th

    Go Bulls! 
    Read More
  • The Bull Stampede: January 27, 2020

    Monday 1/27
    Boys' JV Hockey vs. Tilton 2-2 T
    Girls' V Hockey vs. Proctor 2-4 L
     
    Macomber Cup GS at Mittersill. 180 participants from NH, ME, and VT.
    Jasmine Whittaker 1st for U16's and 1st overall
    Charley Croft 3rd for U19's
    Evan Gramas 4th for U16's
    Tanner Robbins 5th for U16's
     
    Go Bulls!
    Read More

Scores of the Week

Alumni Athletes

We are so proud of our alumni!

Field Hockey
Lindsay Houseman ’15 St. Lawrence University
Lydia Fisher ’16 Bryn Mawr College
Giuliana Kevlin ’17 New England College
Nicole Johnson ’17 Utica College
Logan Kilfoyle ’17 Connecticut College
Bridget Pope ’18 Regis College
Kiely Smiga-McManus ’18 MIT
Football
Malik Love ’15 UNH
Andrew Starr ’15 Sacred Heart University
Brendan Johnson ’16 Endicott College
Ian Driscoll ’17 Wake Forest University
Joe Antonellis ’17 Pomona College
Sean Bryant ’18 Bates College
Devin Kelly ’18 St. Lawrence University
Mens' Soccer
Precious Ozoh ’16 Gettysburg College
Paul Sampson ’17 Gettysburg College
Quinn Houseman ’18 St. Lawrence University
Womens' Soccer
Phie Miles ’18 St. Lawrence University
Mens’ Basketball
Roland Nyama ’13 Stony Brook University, PS Karlsruhe Lions
John Dewey ’15 Sam Houston State
Mike Hogervorst ’15 Norwich University
Zygimantas Sirvydas ’15 Norwich University
Miles Bowser ’16 Tufts University
Justice DeCorsi ’16 Moorpark College
Thomas Jackson ’16 St. Michael's College
Brendan Johnson ’16 Endicott College
Sukhmail Mathon ’17 Boston University
Daniel Cabassa ’17 Post University
Mitch Orosz ’18 University of Waterloo
Philmon Gebrehiwet ’18 Roger Morris University
Womens’ Basketball
Aly Axman ’16 Drew University
Skylar Robinson ’16 Fisher College
Netta Johnson (DNG) University of Georgia
Mens’ Ice Hockey
Gavin Bayreuther '12 St. Lawrence University, Dallas Stars
Terrance Amorosa (DNG) Clarkson University, San Diego Gulls
Phil Johansson ’14 Amherst College
Tyler Mathieu ’14 Southern Maine University
Parker Weekes ’14 College of St. Scholastica
Tyler Slusarczyk ’16 Stevenson University
Connor Preston ’17 Syracuse University
Shawn Moors ’17 St. Anselm College
Elliot McGuire '17 Assumption College
Alex Wisnes ’18 Salem State University
Patrick Ault ’18 Bowdoin College
Womens’ Ice Hockey
Hedi Droste ’14 Wesleyan University
Kyra Borsoi ’16 Utica College
Annie Smyth-Hammond ’16 Stevenson University
Nicole Johnson ’17 Utica College
Jordyn McGuire ’17 Nichols College
Vanessa Maldonado ’18 Bishop's University
Baseball
Cole Donovan ’16 Springfield
Henry Day ’17 St. Lawrence University
Nick Grammas’18 St. Lawrence University
Softball
Berube ’18 Clark University
Mens’ Lacrosse
Charles Harker ’15 Bates College
Brendan O'Hara ’16 Furman University
Sumner Brumbaugh ’17 Bucknell University
AJ Jarabek ’17 St. Anselm College
Jake Renzi ’17 Wentworth Institute of Technology
Womens’ Lacrosse
Nikki Blair ’15 Colorado College
Katie Remien ’15 University of Vermont
Ellie Teare ’16 Whitman College
Risa Mosenthal ’17 Brown University
Rugby
Andrew MacLeod ’18 Eckerd College
Mens’ Golf
Tyler Slusarczyk ’16 Stevenson University
Rowing
Grace Lawrence ’16 Navy
Men's Cross Country
Bryce Murdick ’16 Hamilton College
Alpine Skiing
Joe Gillis ’17 Bates College
Clark Macomber ’15 St. Lawrence University
Dougie Deluca ’16 Babson College
Sean Robinson ’16 Babson College
Nick Lacasse ’16 Clarkson University
Max Lash ’15 Bates College
AJ Chabot ’16 Williams College
Paul Menard ’18 St. Lawrence University
Lila Schibli ’18 St. Lawrence University
Nordic Skiing
Ben Jerome ’18 University of Vermont
Rebecca Feist ’18 Bates College
Snowboarding
Karina Bladon ’17 University of Vermont
Ryan Rosencranz ’12 University of Denver
Professional Snowboard Racing
Converse Fields ’08
Holderness School
33 Chapel Lane, Holderness, NH 03245
mail P.O Box 1879 Plymouth, NH 03264-1879
phone (603) 536-1257